Každá kulturní akce je zážitek. Aby byl zážitek návštěvníků co nejlepší a nejkomplexnější, je cílem reMIND festivalu, který proběhně 6. – 7. září v unikátním prostředí domažlické krajině. Přinášíme vám rozhovor s pořadatelem akce Petrem Klementem, který přiblíží všechny krásy této akce.

V čem tkví specifičnost Vašeho festivalu, jak byste jej charakterizoval?
Snažíme se, aby akce byla „celistvá“, tzn., že nic není více, nebo méně důležité. Například program je v mém pojetí festivalu stejně důležitý jako prostředí, ve kterém se odehrává, jako jídlo a pití, které si budou moct návštěvníci užít, jako kampaň, která by měla oslovit ty lidi, kteří obohatí festival svoji přítomností. Jsem bytostně přesvědčen, že hlavní „hvězdou“ festivalu by měli být především návštěvníci. Také si velice potrpím na sestavení realizačního týmu, ve kterém nesmí chybět: hlava, ruce, nohy a samozřejmě srdce 🙂 Musím říct, že na spolupracovníky jsem opravdu hrdý. Opravdu specifický festival bude spíš v budoucnosti, zejména svým land artovým a ekologickým přístupem, což se letos podaří naplnit jen z části (třídíme odpad a plakáty jsme vytiskli na recyklovaný papír). Letos je to první, trochu zkušební ročník. Byl bych šťastný, kdyby byl letos specifický především přátelskou atmosférou.

Na festivalu vystupují zajímaví interpreti, podle čeho jste je vybírali?
Vždycky mě bavilo pracovat s konceptem „náhody“ 🙂 Ještě cca před měsícem byla dramaturgie dost odlišná a díky „náhodě“ se téměř celá zhroutila. S odstupem času to vnímám jako náhodu šťastnou. Díky tomu bude akce lákavá pro širší okruh lidí a taky si návštěvníci budou moct o něco víc „zapařit“. Původní koncept byl víc „filozofický a zahloubaný“. Teď by to mohla být víc sranda 🙂 Jinak jsme účinkující vybírali následujícím způsobem: rozhodující je kvalita, kterou upřednostňujeme před mediální „slávou“ a také dovézt někoho, kdo buď v ČR ještě nevystupoval, nebo jen okrajově. Myslím, že jedním z poslání Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015 je nabídnout lidem nevšední zážitky, a dát možnost nahlédnout za horizont naší malebné kotlinky 🙂 Za velké štěstí považuji fakt, že i mezi mediálně slavnými jsou k nalezení výteční umělci, které jsme samozřejmě oslovili.

Kromě Skyline nebo Lenky Dusilové uvidí diváci také méně známé interprety, koho byste doporučili?
Rozhodně doporučuji legendu experimentální, elektronické hudby pana Robina Storeye, který vystupuje pod jménem Rapoon! To je audio vizuální umělec, který vydal cca 50 desek, jeho díla byla vystavována v galeriích po celém světě a navíc je velmi, opravdu velmi skromný a příjemný. Dále bych rád upozornil na live actový projekt Zen Baboon z Portugalska, vycházející hvězdy DVA, kteří víc než v ČR hrají a sklízejí úspěchy po světě a nesmím zapomenout na Zdeňka Bínu s Honzou Urbancem, kteří vládnou neobyčejnou energií. Opravdu bych, ale rád doporučil celý program. Jsem si téměř jist, že pokud se nám podaří dobře namíchat pořadí a budeme mít trochu štěstí, má festival šanci být opravdu speciální.

lomeček

 

Co Váš festival nabídne návštěvníkům vedle hudby?
Krásné prostředí, velmi neobyčejnou vizuální podívanou, o kterou se postarají jednak vizuální „čarodějové“ MIMO TV a jednak pyrotechnici z firmy SPITFIRE Pyro, možnost navštívit podvodní pozorovatelnu, dát si dobré jídlo. Od majitele Lomečku máme slíbené 4 druhy vegetariánských a 4 druhy masových jídel z regionálních potravin a spousta dalšího… Nechci prozradit úplně všechno,  už teď jsem řekl víc, než jsem chtěl 🙂 Asi bych ještě mohl zmínit tvůrčí dílny pro děti a sobotní kabaret.

Jde o první ročník, jaké jsou vaše plány do budoucna?
Naším dlouhodobým cílem je najít prostor v pohraničí Plzeňského kraje, ideálně v některé ze zaniklých obcí, a symbolicky tam obnovit život. Chtěli bychom vytvořit podmínky pro dlouhodobější komunitní činnosti v mezinárodním měřítku, pomoci ke znovuobjevení vztahu člověka ke krajině a k sobě samotnému. Tím mám na mysli to, že místa, na kterých se dříve lidé scházeli za účelem duchovního hledání (zaniklé kostely a podobně) mají silný Genius loci, který dokáže inspirovat k vytvoření nejen uměleckých děl. Prostor by mohl fungovat během celého roku, daly se zde pořádat různé akce, třeba koncerty a nejrůznější workshopy pro děti i dospělé.

Do roku 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury a i do okolního regionu zamíří kulturní turisté z celé Evropy, bychom festival reMIND rádi zapojili do sítě takzvaných transformativních festivalů. To jsou mezinárodní setkání, která využívají hudbu a umění jako médium ke spojení lidí s odlišným sociálním, uměleckým, ekonomickým či náboženským zázemím z celého světa. Setkání se odehrávají většinou na speciálních místech v „posvátné“ krajině a slouží ke sdílení nových myšlenek a způsobů co-existence v souvislosti s politickými, ekonomickými a povětrnostními změnami. Takové transformativní festivaly nabízí návštěvníkům prostředí bez log korporátních firem a jsou velmi přátelské k přírodě. Naším vzorem je portugalský festival Boom, který byl dokonce 3 x vyhlášen nejekologičtějším evropským festivalem. Na jeho první ročník přijelo 300 lidí, dnes jich tam jezdí 30 tisíc z celého světa. Využívají kompostovací toalety, 80 procent elektrické energie si zajišťují využitím přepáleného tuku z restaurací, sluncem a větrem.

 

 

Share on FacebookShare on Twitter
Share via email Share

Diskuze je uzavřena.