Miro Žbirka pozval do České republiky skvělé hudebníky z londýnského studia Abbey Road, aby s ním vystoupili na dvou speciálních klubových koncertech. Již tuto středu v pražském Hard Rock Café (vyprodáno) a ve čtvrtek v brněnském Semilassu se fanoušci rozhodně mají na co těšit.

Naposledy jste v Praze koncertoval v O2 Areně a teď po několikaměsíční pauze přicházejí dva naprosto odlišné koncerty. Budou se odehrávat v pražském Hard Rock Café (12. 6.) a brněnském Semilasse (13. 6.).Liší se něčím příprava na koncert v obří hale a naproti tomu v klubu, kde máte diváky na dotek?

Myslím, že tyto dva koncerty budou opravdu speciální. Už jen přítomnost mého anglického producenta Roba Casse spolu s mladou muzikantkou Emily s obrovským talentem ze stáje Abbey Road Studios znamená, že nic podobného jsem zatím nezažil a moc se na to těším. Máme připraveno několik hostů jen pro tuto příležitost a repertoár bude určitě tematicky obohacený. Hrát v klubu je něco jako vrátit se ke kořenům a to mě baví. Publikum si vychutná fórky i přímý kontakt s muzikanty a my můžeme tak trochu “improvizovat“, což se v O2 Areně nedá.

Koncerty mají přímou souvislost s vaším nahráváním v legendárním londýnském studiu Abbey Road. Budete tedy chtít navodit ostrovní atmosféru a jak?

Už před koncertem bude divákům jasné, kde se nacházíme, a doufám, že prostřednictvím videoprojekcí tu správnou atmosféru nasají. Vždyť v Abbey Road nahrávali nejenom Beatles a Paul McCartney, ale také Pink Floyd, Deep Purple a další legendy. Naši hosté s sebou určitě přivezou toho ostrovního vzduchu dostatek a my s kapelou zahrajeme nejenom moje nejznámějších skladby, ale také nejnovější písně In The Sun a především aktuální singl Love Shines, nahrané právě v tomto legendárním londýnském studiu . Určitě si spolu s publikem zazpíváme některé perly od  skupiny The Beatles.

Jste proslulý svojí skladatelskou potencí a říká se, že každý den máte nápad na jednu novou píseň. Dočkají se i přesto diváci nadcházejících koncertů i vašich největších hitů?Někdy jsem až naštvaný, když cvičím na kytaru nebo na klavír a najednou odnikud přiletí melodie. Já třeba nemám čas a někam pospíchám, ale pohltí mě to a skladba je na světě. Něco podobného se mi podařilo například se skladbou Love Shines, kterou jsem složil v mém londýnském bytě. Koupil jsem si tam kytaru, abych pocvičil hlas, řekl jsem si, že si chvilku zahraju a skončilo to až v Abbey Road Studios.

Přestože budou tyto dva koncerty trochu jiné, určitě všechny moje známé skladby jako Atlantída, Balada o poľných vtákoch, Co bolí to přebolí, 22 dní a další zazní. To by mi publiku, myslím, neodpustilo a já se nestačím divit, kolik generací na mých koncertech vídám zpívat si třeba zrovna tyto písničky.


Vaše písničky si publikum si s oblibou na koncertech zpívá a je to vždy skvělá přátelská atmosféra. Nemáte obavu, že v případě anglických textů nebude sbor publika trochu pokulhávat?

Dnes už je angličtina u nás v daleko lepší pozici, než když mi v minulosti zakazovali zpívat anglicky s tím, že se jedná o jazyk kapitalistických nepřátel. Spousta lidí rozumí a mluví dobře, vídám to na některých našich vystoupeních a věřte mi , že Hey Jude je obvykle slyšet hodně daleko. Po dvou deci vínka v klubu se navíc anglická slovíčka vybavují mnohem snadněji.

Můžete přiblížit, jak bude koncert probíhat? Budete na pódiu sám? Budete hrát akusticky?Jak už jsem předeslal, budeme chtít navodit londýnskou atmosféru nějakou zajímavou videoprojekcí a v první části vystoupí naši angličtí hosté Rob Cass (producent a muzikant, zaměstnaný v Abbey Road Studios jako “lovec talentů”), Pearse MacIntyre (skvělý kytarista podepsaný právě na nahrávce Love Shines) nebo mladá osmnáctiletá  zpěvačka Emily pocházející právě ze stáje Roba Casse, která vyhrála soutěž talentů v radiu BBC1. Dalším hostem bude liverpoolský muzikant žijící v Praze Ged Maloney se skupinou So Fine. On je podle mne velký talent, který jsem tu náhodou objevil při přípravě těchto koncertů. V další části pak nastoupím spolu s kluky z mojí kapely v upravené akustické formaci a můžete se těšit i na nějaká překvapení.

V případě klubových koncertů zůstáváte i po vystoupení na skleničku v daném podniku nebo se radši přesunete co nejdříve jinam, případně do hotelu?Někdy mě zláká atmosféra klubu, například v Hard Rock Café jsem před několika lety už hrál, dokonce jsem předával své brýle do jejich sbírky relikvií a vzpomínám si, že jsem tam ještě dlouho do noci debatoval s přáteli.

Budou oba koncerty, tedy v Praze a Brně úplně stejné?

V případě takových “malých” klubových koncertů se nedá nikdy říci, že budou úplně stejné. Hosté z Abbey Road budou stejní, ale u repertoáru nikdy nevíte, co vás inspiruje. Po koncertech se symfonickým orchestrem, kde nemůžete improvizovat se čtyřiceti lidmi za zády, si užiji to, že třeba mrknu na Honzu Ponocného a zahrajeme něco jiného v Brně, než jsme hráli v Praze.

Vzpomenete si, kdy jste naposledy hrál pro malé publikum, například pro 100-200 lidí?

Před třemi lety jsme jeli Acoustic Tour po divadelních sálech, ale stále to bylo pro tak 300-500 lidí. Klubové koncerty většinou často neděláme a i tentokrát to budou jen tato dvě vystoupení. Tak si to – doufám – všichni užijeme J.

Co když budou Vaši angličtí hosté chtít, abyste jim ukázal nějaká zajímavá místa v Čechách nebo na Moravě, vyhovíte jim? Kam byste je vzal?

Producent Rob Cass už v Praze byl, přijel se podívat na můj koncert v O2 aréně, kde jsme hráli spolu se symfonickým orchestrem. Praha se mu hrozně líbila a vyslovil přání se sem ještě podívat a případně vzít s sebou i někoho z mladých zpěváků, které produkuje, takzvaně na zkušenou. Byli jsme na obědě v Hard Rock Café a žertovali jsme o koncertě tam. Jsme hrozně rád, že mu to mohu splnit, protože díky němu jsem v studiu  Abbey Road jako doma a jeho přístupu si moc vážím. Také se těší, že uvidí něco z Moravy a Brna, bude to pro něj úplně nové. Kytarista Pearse tu nikdy nebyl a jak ho znám, nejlepší “sightseeing” pro něj je návštěva nějaké typické hospůdky a hlavně naše pivo. Mluví o tom už dva měsíce a sází se, kolik se mnou českých piv vydrží vypít. Mladičká Emily byla tak nadšená možností zahrát si v Praze, že si na svůj profil na facebooku vystavila fotku Karlova mostu, takže ji vezmeme asi na procházku po něm, není to vlastně z Hard Rock Café tak daleko. V Brně se spoléhám na naše kamarády, kteří pro ně mají připravený vlastní program.

 

Abbey Road Nights Mira Žbirky – Praha – VYPRODÁNO
12. 6. 19:00, Hard Rock Café Praha

Abbey Road Nights Mira Žbirky – Brno
13. 6. 19:00, Semilasso Brno

Share on FacebookShare on Twitter
Share via email Share

Diskuze je uzavřena.